Město Jílové u Prahy

oficiální portál města

Kontakt


Městský úřad Jílové u Prahy
Masarykovo náměstí 194
254 01 Jílové u Prahy

IČ: 00241326
DIČ : CZ00241326

Tel: 241 021 901
Email : radnice@jilove.cz
ID datové schránky: bmwb8if

Městský úřad - úřední hodiny:

Pondělí: 8:00-12:00,13:00-17:00
Středa: 8:00-12:00,13:00-17:00


Úřední hodiny pokladny a podatelny:

Pondělí: 7:00-12:00,13:00-17:00
Úterý: 7:00-11:30,12:30-15:30
Středa: 7:00-12:00,13:00-17:00
Čtvrtek: 7:00-11:30
Pátek: 7:00-11:30
KontaktPodrobný kontakt

Tipy na výlet v Jílovém u Prahy a okolí
 
Z Jílového k řece Sázavě
 
  Modrá turistická značka Jílové – Studené
 
  Zelená turistická značka Žampach – Jílové
  

 Od náměstí v Jílovém se dáme po modré turistické značce směrem na Studené a Luka pod Medníkem. Z města vede kamenitá cesta do svahů vrchu Pepř ke Sv. Anně. Od Sv. Anny vede cesta k okraji Horního Studeného a dále pak do údolí. Kde se modře označená cesta setkává s potokem, tam se dáme po toku potoka. Nejdříve sestupujeme Dolním Studeným a potom se klesá Kocourským údolím k Žampachu. Tam projdeme pod jedním z nejvyšších kamenných mostů v Evropě– po železničním viaduktu. Je 42 m vysoký, pochází z let 1897 – 1900 a je železničním viaduktem posázavské dráhy. Dále se dostaneme na Žampach k bývalé továrně na vatu. Cesta podél ní a chat nás zavede až k jezu na Sázavě, kde je možné koupání. Kdybyste se vydali proti toku řeky přímo, dojdete do Kamenného Přívozu (po zelené značce). Ze Žampachu kolem hotelu Troníček jdeme údolím potoka do Borku. Zelená značka nás navede přes obec do údolí Chotouňského potoka. Dále se stoupá do vrchu kolem domů a chat na Vráži ke kopci na polní cestu. Ta vede k Boží skále. Odtud je pěkný výhled na město.

 
 
Z Jílového do Třeštibok
 
 Žlutá turistická značka
 

 Po žluté značce vyjdeme z náměstí v Jílovém. Cesta vede přes pole za hřbitov a dále přes silnici na Luka. Polní cestou budeme pokračovat k lesu Ostřetiny. Z této polní cesty je při dobré viditelnosti vidět na severní straně Prahu od Strahovského stadionu přes Hradčany až výškovým budovám na Pankráci. V pozadí Hradčan je vidět hora Říp, a jen při velmi dobrých podmínkách je vidět i Ještěd, Bezděz, Milešovka, popřípadě Krušné hory, je odtud vidět na vzdálenost až 100 km. Směrem na jih je odtud pěkný výhled na kopcovitou krajinu okolo Benešova, Votic a Neveklova.

Cesta lesem klesá do údolí Bohulibského potoka. Když vyjdeme z lesa, uvidíme v údolí starou hornickou osadu Bohuliby. Z Bohulib cesta sestupuje údolím potoka mezi chatami až k odbočce vpravo do stráně. Lesem se dá vystoupit na skalnatý vrch zvaný Třeštibok. Odtud je pěkný výhled do údolí Sázavy a na masiv Medníků. Vydáme-li se po lesní cestičce ještě dál, dojdeme k další vyhlídce na Hadí skále. Cesta může pokračovat dál lesem Zahrádka do Petrova, nebo je možné se z Třeštiboku vrátit zpět do údolí Bohulibského potoka a po červené turistické značce se dostat až k nádraží v Lukách pod Medníkem.

 
 
Zahořanským údolím
 
 Zelená turistická značka úsek Jílové – Radlík – Libeř
 
 Modrá turistická značka Zahořanský potoka - Jílové - Libeř
 

Zelená značka vede z Jílového severním směrem. Když projdeme Radlíkem, cesta lesem sestupuje k Zahořanskému potoku. Z lesa vyjdeme na okraji Libře u gotického kostela sv. Jiljí (14. stol.). Zde je více možností kudy se vydat dále po modré značce.

- po proudu – Libeř, Libřice u Davle – 8 km
Z libře dojdeme až do Zahořan. Pod Zahořany nás cesta zavede do lesa a dále pokračuje podél toku potoka. Asi po 2 km od Zahořan se údolí více zúží a přiblížíme se k chatové osadě Havaj u Petrova. Odtud se dá dojít údolím zastavěným chatami až na Libřici u Davle.

- proti proudu – Libeř, Kostelec u Křížků – 8 km
Půjdeme proti proudu Zahořanské7ho potoka, povede nás cesta okrajem lesa okolo chat až k rybníku Moždýřka, kde se dá vykoupat. Dál vede cesta do Psár. Ze vesnicí vede do lesa a začne stoupat do Sulic, odtud přes pole vede do Kostelce u Křížků. V této obci se můžete podívat na kostel sv. Martina.

  

Naučná stezka Medník
 
Prochází částí národní přírodní památky Medník. Toto zvláště chráněné území bylo vyhlášeno již v roce 1933, má rozlohu 12,02 ha a tvoří jej především rozsáhlý lesní komplex v kaňonu řeky Sázavy. Symbolem tohoto území je kandík psí zub, který se tu vyskytuje jako na jediném místě ČR. V posledních několika letech se o NNP Medník hovoří také v souvislosti s hledáním tzv. Štěchovického pokladu. Stezka provádí jak přírodními společenstvy vázanými na řeku a údolní nivu, tak i přirozenými částmi lesa a suchomilnými společenstvy na svazích Sázavského kaňonu. Kromě botanických zajímavostí můžeme pozorovat i některé chráněné druhy živočichů – mlok skvrnitý, ještěrka obecná a podívat se z vyhlídky do údolí Sázavy. Nejlépe se dostane k Medníku vlakem z Prahy Braníka do zastávky Petrov u Prahy, dále přes betonovou lávku do Pikovic, dále po trase Posázavské stezky – červená turistická značka – která je kombinovaná se značkami naučné stezky. Stezka je přístupná celoročně. Délka trasy je 7 km a tvoří okruh. Je vhodná pro pěší turistiku, ale je třeba počítat s určitým výškovým převýšením. Chcete-li vidět kandík psí zub, vydejte se na trasu velmi brzy zjara. V zimě je stezka v určitých místech hůře schůdná.
 

 
Hornopožárské lesy
 
Výchozí bod - Jílové u Prahy – náměstí, Borek, dále po turistických značkách
 
Hornopožárské lesy jsou největším lesním komplexem na Jílovsku.

Kněží hora - nejvyšším bod západního okraje.
Vlčí jámy  - údolí se žulovými balvany, pod kterými protéká potok.
Horní Požáry - hájovna, zámeček, místo, kterého užíval Ferdinand d´Este.
Panská skála - vyhlídka ve východní části lesního komplexu.
Gryble - přírodní rezervace okolo Panské skály.
Radoč u Těptína - za podívání stojí zajímavá seskupení žulových balvanů.
 

Turisticky označené cesty přes Hornopožárské lesy:

 Z Jílového – modrá: Drnka – Markvart u Skalska – Kamenice (severním okrajem lesů)

  Z Borku – zelená: Halíře – Skalsko – Gryble – Čakovice – Zbořený Kostelec
 
Z Borku – červená: Kněží hora – Gryble – Těptín – Kamenice
 
Z Kamenného Přívoza – žlutá: Vlčí Jámy – Horní Požáry – Kostelec u Křížků (středem) 
  

Posázavská stezka
 
 Červená turistická značka Kamenný Přívoz – Žampach – Pikovice
 

Výchozím bodem je kamenný Přívoz. Z Kamenného Přívozu, od mostu, budeme postupovat po silnici do kopce až do Hostěradic. Za návsí před bývalým areálem statku, je odbočka vpravo mezi chaty a dolu. Odtud se cesta zvedá do stráně nad řekou a dále pokračuje pod osadou Rakousy přes Raisovu a Klimentovu vyhlídku k Lukám. Tady se stezka dotýká národní přírodní rezervace Medník, kde zjara rozkvétá vzácná liliovitá rostlina kandík psí zub. Jádro rezervace je nad stezkou a je proto nutné cestičkami vystoupat výše do svahů Medníků. Kolem chat se dostaneme údolím až do Pikovic. Odtud je nejvýhodnější návrat do Jílového nebo kamenného Přívozu vlakem, z nádraží petrov u Prahy, ke kterému se dostaneme cestou přes betonovou lávku v Pikovicích.


Areál Hacák - Borek
 

Zhruba 1 km od Jílového v obci Borek se nachází areál Hacák. Naleznete zde ubytovnu, večerku, občerstvení a dětský koutek. Více informací o areálu i o akcích jím pořadaných se dozvíte na www stránkách areálu Hacák.

Nepropásněte

Stavební úřad

Nové úřední hodiny stavebního úřadu :

Pondělí : od 07:00 do 12:00
Středa : od 13:00 do 18:00

Důvod změny


Důležitá čísla

Praktický lékař,
Hasiči, Policie,
Pohotovost plyn,
Rehabilitace, Zubní lékař, Poruchy ČEZ, Školy/ky

Rychlá pomoc

Máte problém s

- místní komunikací

- lokální údržbou
- zelení,posypem ?

Napište našemu technickému zabezpečení města a obratem Vás budeme kontaktovat

Sledujte nás na

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.